Zencefil Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Zencefil Nasıl Kullanılır? **2020**

Deva Deposu Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zencefil faydaları son zamanlarda tıbbi bitkiler olarak adlandırdığımız bitkisel ilaçlara ilgi bir hayli artmış ve zencefil çayı nasıl yapılır konusunda ayrı bir önem kazanmıştır. İşte her derde deva olan bu bitkilerden bir tanesi de zencefildir. Zencefil nasıl kullanılır, tarih olarak çok önce devirlerden başlayıp yaşadığımız zaman dilimine kadar tedavi etmede kullanıla gelmiştir. Zencefil, İngilizce dilinde ‘Zingiber officinale’ şeklinde ifade edilir. Yıllık bir bitkidir ve yaklaşık boyu bir metreye kadar uzayabilen ince ve uzun yaprakları ile yer elmasına benzer. Sarı ve al renklerde çiçekleri olan ve kökü ilaç olarak kullanılan zencefil tam bir şifa kaynağıdır. Zencefil bitkisi hem yaş olarak hem de kuru olarak tüketilebilmektedir.

Zencefil Bitkisinin Anavatanı Neresidir?

Zencefil anavatanı Güneydoğu Asya’dır ve daha çok bu topraklarda bulunmaktadır. Hatta bu topraklarda zencefil turşu olarak kurulup yenmektedir. Genel olarak zencefil çayı ülke bazında en başta Çin olmak üzere Japonya, Hindistan,  Endonezya ve Vietnam, gibi tropik veya yarı tropik bölgelerde yetişme imkânı bulur.

 Zencefil Bitkisinin İçerdiğinde Neler Bulunur?

Zencefil faydaları olarak zencefil bitkisinin içeriğinde demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, protein, nişasta, B ve C vitaminlerini barındırmaktadır. Yaş zencefilin yüzde sekseni sudur. Lakin kurumuş bir zencefilde su oranı yüzde ona düşmektedir. Baharat olarak kullanılabilecek olan zencefili piyasada bulmak çok kolaydır.

Zencefil Bitkisin Faydaları Nelerdir?

Zencefil faydaları çok fazladır.  İşte her derde deva zencefilin faydaları şunlardır.

 • Çok eski çağlardan bu yana yeryüzünün çeşitli bölgelerinde romatizma, kabızlık, hazımsızlık, ülser, kusma, hipertansiyon, diyabet ve kanser gibi daha birçok hastalığı tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.
 • Enfeksiyona bağlı hastalıkları tedavi etmede antimikrobiyal bir yapıya sahiptir.
 • Yaşlanma süresini kontrol altında tutmak gibi bir özelliği olduğu bilinmektedir.
 • Ayrıca soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Mide bulantısının hafifletilmesinde etkilidir
 • Astıma iyi gelir.
 • Zencefilin, iştah açma, gaz söktürme, sindirim sistemini düzenleme, solunum yollarını açma, toksinleri atma ve antiseptik gibi mucizevî etkilerinden söz edilmektedir.
 • Kan damarlarını açarak, kişide terleme ve sıcaklık dengesini sağladığı ve kalbi canlı, aktif tuttuğu da ifade edilmektedir.
 • Zencefil iyi bir yağ yakıcıdır. Bundan dolayı kilo vermenizde size oldukça fayda sağlar.
 • Bunama, parkinson ve alhzehimer gibi hastalıkların başlangıcını uzatarak beynin gelişmesine ve beyin hasar riskini azaltmanıza yardımcı olur.

 

Zencefil çayı Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde zencefilin prostata ve kanser türlerinden kolon, meme, sindirim sistemi ve pankreas gibi hastalıklara pozitif anlamda yanıt verdiği söylenmektedir. Fakat Amerika’ da faaliyet gösterin Amerika kanser araştırma derneğinin ifadelerine göre, zencefil kanser tümörlerinin gelişmesini önleyici olarak tedavide kullanılmasının tavsiye edilmesine rağmen bu yönde daha net olarak bilimsel kanıtlar ortaya konulamamıştır.

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefil faydaları olsa da çoğu zarar azı karar cümlesi ile hareketle Zencefil birçok faydasının olmasının yanında aşırı tüketimi sonucu zararları olabilmektedir. Zencefilin zararları olarak şunları ifade edebiliriz.

 • Zencefilin fazla tüketimi alerjik tepkimelere yol açabilir.
 • Mide ekşimesi yapabilir. Özellikle toz zencefil buna maruz bırakabilir.
 • Özellikle iyice çiğnenmeyen zencefil bağırsakların tıkanmasına neden olabilir.
 • Ülser ve bağırsak hastaları taze zencefil tüketiminden olumsuz olarak etkilenebilirler. Bu hastaların taze zencefil tüketimlerinde dikkatli olmalıdırlar.
 • Safra taşı olan hastalar olumsuz etkilenilirler. Bu hastalarda dikkatli olmalıdır.
 • Ayrıca yine aşırı kullanımı sonucu ritim bozuklukları meydana gelebilir.

 

Zencefil faydaları  sonuç olarak tam ve sağlıklı bir yaşam için her derde deva deposu olan zencefili sofralarınızdan eksik etmeyin.

 

 

 

[single_loop]
Daha önce yorum yapılmamış