Tapu Harcı Hesaplama **2020** Tarla Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Tapu harcı hesaplama , gayrimenkul bir mülkün resmi olarak kime ait olduğunu gösteren belgeye verilen addır. Tapu harcı ise, satışı gerçekleşmiş olan tüm arsa, araba, daire ya da diğer konut türleri gibi gayrimenkuller için ödenmiş olan bedelin %4’ü üzerinden hesaplanan bir vergidir. Bu %4’lük harç miktarının yarısını alıcı, yarısını ise alıcı öder.

Hesaplanmış olan bu harç bedeline, hizmet bedeli ve döner sermaye bedeli gibi farklı türden ücretler de ilave edilir. Tapu işlemleri için döner sermaye bedeli, 2020 yılında 157 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlave hizmet bedeli ise 21,50 Türk Lirası’dır.

 

 

Bağış Tapu Harcı Bedeli Nedir?

Bağış tapu harcı bedeli, alınmış ya da satılmış olmayıp bağışlanmış olan gayrimenkuller için ödenen bir tapu bedelidir. Bu harç bedeli, bağış için beyan edilmiş olan fiyat değerinin %6.831’i üzerinden hesaplanır. Tapu döner sermaye bedeli ile beraber, bağışlanan gayrimenkulu teslim alan kişi ya da işletme tarafından ödenir.

Ayrıca miras yolu ile teslim alınan gayrimenkuller için tapu harcı bedeli ödenmez. Bu durumda sadece veraset ve intikal vergisi ile döner sermaye bedeli, miras kalan gayrimenkulu mülküne geçiren kişi tarafından ödenir.

tapu harcı nasıl ödenir

Bağış Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Bağış tapu harcı ödemesi, alım ya da satım işlemlerinin yapılmış olduğu tapu dairesi tarafından atılan mesajdaki 13 haneli seri numarası ve kredi kartı bilgileri kullanılarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden kolayca yapılabilir. Fakat banka şubeleri üzerinden yapılan ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıfbank, PTT ve Emlak Katılım Bankası şubelerinden yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir