Kızılcık nedir? Kızılcık faydaları nelerdir? Kızılcık şurubu tarifi…

Kızılcık

Kısa boylu bir ağacın meyvesi, lezzetli, doyurucu, şifalı, bereketli bir meyve kızılcık. Kızılcık ağaçları bir metre kadar uzayabilir ancak dalları meyveyle doludur. Kısa bir kiraz ağacı gibi görünür ancak kirazın meyvesi yuvarlakken kızılcık ağacının meyvesi ovaldir. Sarı ve güzel çiçekleri olur. Bahçeye bereket getirdiğine inanılır. Kızılcık ağacının meyvesi, yaprağı, gövdesi şifa verir. Hepsi farklı farklı kullanılır ve hepsinin de faydaları vardır. Meyvesinden yapılan marmelat, şerbet, reçel, meyve suyu lezzetiyle mest eder. Yaprağı ve gövdesi yüzyıllardır tıbbi ilaçların yapımında kullanılır. Meyvesi çok iyi bir diyet yiyeceğidir, kalorisi düşük, içerdiği şeyler fazla, doyurucu ve besleyici bir meyvedir. A, C, E, K vitaminlerini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, manganez gibi mineralleri, tiamin, riboflovin, piridoksin gibi maddeleri bolca içerir. 100 gramı günlük lif ihtiyacının yüzde 15’ini tek başına karşılar. Günlük C vitamini ihtiyacını ise yüzde 110’luk inanılmaz bir seviyede karşılar. İnanılmaz bir meyve olmasının yanı sıra oldukça lezzetli ve doyurucudur. İnsan sağlıklı yaşamak istediğinde ilk başvurması gereken kapılardandır kızılcık.

Kızılcığın Faydaları

Kızılcık, onlarca hastalığa çare, vücut için hastalıklara karşı direnci arttırıcı, ömrü uzatıcı bir meyvedir. Hem de her haliyle. Şerbet olarak tüketimi çok yaygındır, marmelat ve reçel olarak da kızılcık lezzetine kavuşmak oldukça kolaydır.

Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonunu tedavi eder. Evde taze kızılcığı suda kaynatarak içimi halinde sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Sindirim sistemine bağlı organları korur.

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır ve kalp sağlığının korunmasında etkin rol oynar. Damar tıkanıklığı gibi ölümcül sorunlarla karşılaşma ihtimalini azaltır. Kanın pıhtılaşmasını engeller.

Kanser önleyicidir. Meme, kolon, prostat, mesane gibi kanserlere karşı durur ve yakalanmanızı engeller. Antitümör görevi görür ve kanser tümörlerini durdurur.

Diş sağlığını korumada etkili rolü vardır. Kızılcık, diş çürüklerini önler. Plak oluşumunu engeller. Dişlere yapışan zararlı bakterileri sorun çıkarmalarına fırsat vermeden yok eder.

Solunum yollarını korur. Kızılcık, solunum yolu enfeksiyonlarını yaşanmadan durdurur.

Cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir ve saç dökülmelerini önler.

 

[single_loop]
Daha önce yorum yapılmamış