Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik Yağı

Doğada birçok bitkiye rastlamak mümkündür.Bu bitkilerin sahip oldukları özellikler sayesinde birçok hastalık tedavi edilmekte ve bazı durumlarda ilaca gerek kalmadan evde yapılabilecek basit yöntemlerle hastalıklar tedavi edilmektedir.Kolayca ulaşabileceği ve fazla para harcamadan tüketip, sorunlarına çözüm bulmak isteyen insanoğlu uzun zamandan beri bitkilerden yararlanmaktadır.Bazı bitkilere çoğu yerde rastlayabildiğimiz gibi bazılarına ise belirli bölgelerde rastlayabiliyoruz.Şimdi sırada birçok yerde rastlayabildiğimiz kekik bitkisi sayesinde elde edilen kekik yağı var.

Kekik yağı, başka birçok bitkiden elde edilen yağlar gibi insanlar üzerinde büyük öneme sahip bir yağ çeşididir.Kekikten elde edilmektedir.Kekik çok uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir.Yeri geldiğinde merhemlerin içerisinde yeri geldiğinde de yemeklerimize tat vermesi için yemeklere katılan ve soframızda yerini alan bir bitkidir.İlk olarak Yunanlılar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.Akdeniz bölgesinde bolca yetiştiği gibi dağ, bayır birçok yerde de rastlamak mümkündür.Bu bitki eski zamanlarda farklı alanlarda değerlendirilmek istenmiş ve en sonunda da muhafaza edilmesi kolay olduğundan dolayı kekik yağı elde edilmiştir.

Kekik Yağının Faydaları

Kanser hücreleri sınırsız bölünme özelliğine sahiptir ve çok çabuk vücuda yayılabilir.Bu hücrelerin hızlı bölünmelerinin önüne geçmek hatta kanser riskinizi azaltmak için kullanabileceğiniz bir ürün olma özelliğine sahiptir.Kekik yağının içerisinde bulunan karvakrol adlı madde sayesinde kanserli hücreleri öldürdüğü ve hızla çoğalmalarını önlediği bilinmektedir.

Kekik yağı içerisindeki yüksek dozda antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarar.

Timorol ve karvakrol adlı maddeler sayesinde kolesterol oranınızı dengeler.

Yine içerisindeki karvakrol sayesinde mükemmel savunma özelliğine sahiptir.Antibiyotik niyetini kullanılabilmektedir.

Ciltte oluşabilecek enfeksiyonal sorunları da önlemekte birebirdir.Yani yaralarınızın ya da iltihap olan bölgelerin üstüne direkt teması halinde bu bölgeyi temizler ve daha ciddi sorunların oluşmasını engeller.

Kekik Yağı Kullanımı

Midenizde sorun olduğunda ya da bağırsak parazitlenmesi gibi durumlarla karşılaştığınızda sıvı halde tüketimi fayda sağlayacaktır.

Solunum yolu problemleriniz olduğunda kekik yağını kaynatabilir ve buharını içinize çekebilirsiniz.Özellikle sinüzit durumunda birebirdir.

Vücudunuzda oluşan mantar problemiyle karşılaştığınızda da yine kekik yağını kullanabilirsiniz.Bunu da krem olarak belirli bir düzenle gerekli bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

[single_loop]
Daha önce yorum yapılmamış