Kaynana Dili Nedir? Kaynana Dilinin Faydaları…Kaynana Dilinin İçerisinde Bulunan Maddeler

Kaynana Dili

Çok eski tarihlerden beri bitkiler birçok alanda kullanılmaktadır.Özellikle tıp alanındaki gelişmeler her geçen gün daha da artmaktadır.Yeni ilaçlar elde edilmek istendiğinde ise bitkilerin ham maddeleri veya içerisinde bulundurdukları birbirinden kıymetli maddeler büyük önem kazanmaktadır.Bu sebepten dolayı üzerlerinde sınırsız araştırmalar yapılmakta ve tedavi olanakları geliştirilmeye çalışılmaktadır.Çeşit çeşit türe sahip olan bitkiler aleminde inceleme altına alacağımız bitki türünün adı: Kaynana Dili

Kaynana dili, kaktüsgiller familyasına ait bir bitki çeşididir.Halk arasında çeşitli adlara sahiptir.Bu adlardan bazıları ise dikenli incir, eşek inciri, Hint inciridir ama daha çok bilinen adı kaynana dilidir.Dünyada kurak ve yarı kurak yerlerde yetişebilmektedir.Ama evlerde de bakımı mümkündür.Kökeninin Meksika olduğu düşünülmektedir.Yeşil ve kalın yapraklı bu bitkinin yapraklarının uçlarında sarı, kırmızı renkli meyveleri bulunur ve bunlar yenilebilir de.

Kaktüse benzer özelliğiyle iğne yapraklı bir görüntüsü vardır.Yaprakları dolgundur ve boyutu büyüktür.Dikeni her ne kadar zararsız gibi gözükse bile cilde batma durumları olduğunda tahrişe sebep olabilmektedir.

Kaynana Dilinin İçerisinde Bulunan Maddeler

İçeriğine baktığımızda sinir sistemine yardımcı olan, vücudun bağışıklığını arttıran ve antioksidan üretimi gibi faaliyetlerde büyük öneme sahip B vitamini ile karşılaşmaktayız.Kemik ve diş gelişimde etkili olan aynı zamanda da yine bağışıklığın güçlenmesine yarayan C vitamini de kaynana dilinde bolca bulunan bir vitamin çeşididir.Lif oranı çok yüksektir.Demir, magnezyum gibi mineraller de yapısında yer almaktadır.Protein ve karbonhidrat açısından da oldukça zengindir.

Kaynana Dilinin Birbirinden Önemli Faydaları

Yüksek şeker problemi olan hastaların kan şekerini düzenlemeye birebirdir. Kandaki glikoz seviyesini düzenler ve araştırmalara göre herhangi bir yan etkisi ortaya çıkmamıştır.

Kaynana dilinin meyveleri sayesinde kilo probleminizden kurtulmak mümkün.Çünkü yüksek dozda sahip olduğu lif sayesinde doygunluk hissi verir ve çabuk acıkmayı önler.Böylelikle çok yemeyip kilo vermenizi kolaylaştırır.

Birçok diyet listesinde de karşılaştığımız kaynana dili, bağırsak problemi yaşayan kişilerin bu sorunlarını da giderir. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, kabızlığı önler.Aynı zamanda da sindirim sisteminizin faaliyetlerine yardımcı olur.

İçerisindeki flavonoid maddeler sayesinde mide,meme kanseri gibi kanserlerin riskini azalttığı da görülmektedir.

 

 

 

[single_loop]
Daha önce yorum yapılmamış