İncirin Faydaları Nelerdir? İncir nasıl tüketilmeli…

İncirin Faydaları Nelerdir?

Lezzetli ve tatlı olarak, oldukça sevilerek tüketilen bir meyve olan incir, görünüşü kadar sağlığa sağlamış faydaları ile de yıllarca insanlığın tüketmiş olduğu besindir. İncir  antioksidan, lif, mineraller ve vitaminler bakımından bol olan bir meyvedir.

Asya bölgesinde ve ülkemiz gibi ılıman bölgelerde yetiştirilmeye uygun bir türdür. Ancak zamanla insanlığa önemi anlaşıldığında Avrupa ve Amerika gibi kıtalarda da yetiştirilmeye başlanmıştır. Ev bahçelerinde de mutlaka incir ağaçları bulunmaktadır.

İncirin içerisinde yetiştirmiş olduğu vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa oldukça yararlı olmuştur. Sodyum, potasyum ve magnezyum gibi içerdiği besinler ile de oldukça faydalıdır. Ancak zengin bir c vitamini kaynağı da olan incir, bunlar haricinde B3, B6, B2 ve K vitaminlerini de bulundurur. İçinde çok az miktarda yağ bulunduran incirin kalp ve mideye de faydası çoktur. İçerinde bolca lif içerir.

İncirin Sağlığa Faydaları

İncirin en büyük özelliklerinden biri yüksek miktarda lif içermesidir. Bu özelliği ile beraber kalp sağlığına da oldukça faydalıdır. Bunlar haricinde sindirim sistemi ve özellikle mide içinde oldukça faydalı miktarda lifler bulundurur. Kemik sağlığının korunması sağlıklı ve daha sağlam iskelet yapısı için oldukça yarar sağlar. Bunlardan daha önemlisi ise az miktarda kalori içermesinden dolayı da diyet yapan kişilerin listesine eklemiş olduğu meyvelerden biridir.

İncirin en önemli faydalarından biri ise kemik ve iskelet yapısına oldukça yararlı olmasıdır. Bolca kalsiyum ve k vitamini içermesiyle kemik dokularına güç katıp kemiklerin kırılgsn yapısını azaltır. Böylece hem kemik hastalıklarının önüne geçer hem de yaşlılıktan ötürü hastalıkları engeller.

Taze incir ya da kuru incir farketmeksizin doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Antioksidan olarak çok güçlü olan incir kan ve bağırsakları temizleyip ileri yaşlarda görülen göz ya da solunum rahatsızlıklarından korur.

Özellikle kış aylarındaki soğuk algınlığı ya da buna bağlı olarak meydana gelmiş hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağrılarına karşı oldukça etki gösterir. Kuru inciri ılık su ve balla karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

 

[single_loop]
Daha önce yorum yapılmamış